Komentář Pavla Svobody

Motivační systém pro sběr a třídění odpadů (MESOH)

Na Zastupitelstvu 12. 9. se diskutovaly detaily zaváděného motivačního systému pro sběr a třídění odpadů. Některé kolegyně a kolegové zastupitelé i zástupci veřejnosti požadovali „čísla“, jak je nový systém propracovaný. Zde pár poznámek i nějaká ta čísla:

1. Na cenu za popelnici má vliv řada faktorů: náklady tvoří především cena za svoz a skládkování. Proti tomu jako „příjem“ je poplatek za popelnici a odměna EKO-KOM za odevzdaný vytříděný odpad. V r. 2018 rozdíl těchto položek činil 1,9 mil Kč. Tedy z rozpočtu města byla částka 1,9mil doplacena Dokasu na pokrytí nákladů na likvidaci odpadu.
➡️ Město dotuje poplatek za popelnici.

2. Zásadní vliv na výši poplatku tedy má, kolik je město (tj. zastupitelé) ochotné platit/doplácet za odpad. Jsou města, kde je svoz odpadu pro občany zdarma (100% platí město), ale to těžko někoho motivuje nad odpadky i jen přemýšlet. A jsou města, kde poplatek kryje náklady a město nedoplácí nic.

3. Příklady: Čáslav zdarma, Hořovice 500Kč/osobu, Benešov 540/os, Příbram 552/os, Beroun 700/os, Neratovice 720/os, Březnice 750/os, Frýdlant 790/os, Sedlčany 2300/popelnici 1x týdně, Mníšek p.B. 1800/popelnici 1x 14 dnů. Praha 1236 Kč/popelnici (poplatek 103/popelnici 110l za měsíc při svozu 2x týdně). Více: https://bit.ly/2mgV8LH

4. Od 1.1.2020 bude poplatek v Dobříši nikoli za popelnici, ale za obyvatele. Samozřejmě nás všechny zajímá, kolik to přesně bude. KDYBY náklady Dokasu byly stejné jako letos (jakože náklady spíše rostou) a odměny EKO-KOM byly vyhlášeny ve stejné výši (jakože je EKO-KOM vyhlašuje na každý rok) a kdyby se svezlo stejné množství odpadu v daných kategoriích (každý rok se liší), pak by výpočet poplatku mohl vypadat např. takto: 1868Kč (cena za popelnici 2019) : 2,7 (průměrný počet obyvatel na domácnost v Dobříši) = 691 Kč na hlavu. To není poplatek, který bude platit od 1.1.2020, jen ilustrace, jak ho lze odhadnout.

5. Zákonné maximum je 1000 Kč na osobu. Ve městech, kde se MESOH používá, se poplatek zpravidla pohybuje mezi 500-700Kč na osobu. V těchto městech ale zpravidla lépe třídí. ♻️ V Dobříši každý rád tvrdí, jak poctivě třídí, ale statistika odpadů říká něco jiného. Nejsme v třídění žádní premianti a řada obcí produkuje směsného odpadu méně a naopak více třídí.

6. Poplatek na hlavu je velká změna. Argumenty, co je spravedlivější, najdete pro obě varianty. V Dobříši žije řada lidí samostatně, pro ty nový poplatek bude výhodnější. Naopak vícečetné domácnosti budou platit více. 💰 Nás je doma 5, takže místo 1868 Kč/rok budem platit např. 750×5=3750Kč/rok (POKUD by byl poplatek 750Kč/os). Rozdíl proti současnému poplatku je 3750-1868=1882Kč za rok, tj 157Kč/měs. Na jednoho člena domácnosti to je zvýšení nákladů na odpad o 31Kč za měsíc.

7. A co děti? V navrhovaném modelu platí dítě stejně jako dospělý. Rozumím, že je to citlivé především u domácností, kde je dětí více. Řada rodičů potvrdí, že směsného odpadu dokáží kojenci i větší děti hravě vyprodukovat více než dospělý.

8. Poplatek na jednání Zastupitelstva včera nebyl součástí schvalované vyhlášky. Ta se schvalovala, aby byl nastaven právní rámec pro dobrovolný pilotní provoz a načítání kódů od 1.10.2019. Poplatek chceme přesněji spočítat na základě dat za 3 čtvrtletí 2019 (kolik se třídí, jak odhaduje Dokas náklady atd.) a na základě výsledků pilotního provozu MESOH, a dále po přípravě rozpočtu na 2020. Vyhláška o poplatku bude předložena zastupitelstvu v prosinci, spolu se sazebníkem slev za sběr EKO bodů v rámci MESOH, které mohou vést až k 70% slevě na poplatku.

9. Motivační a evidenční systém pro odpadové hospodářství (MESOH), který se nyní v Dobříši zavádí, není žádnou novinkou. Při výběru jsme chtěli ucelený systém od někoho, kdo s tím má zkušenosti. Nechtěli jsem vymýšlet „kolo“. Ve výběrovém řízení jsme vybrali MESOH od firmy ISNO IT, který ve 100 obcích pomáhá motivovat a třídit. Nikdo jiný tolik referencí nemá. Proti tomu předložil p. Helebrant svůj alternativní návrh. Abychom nebyli osočeni, že o něm rozhodujeme „politicky“, rozhodlo zastupitelstvo v květnu, že jeho projednání proběhne na Komisi pro životní prostředí, která objektivně porovnávala oba systémy.
Výstupní zpráva zde ➡️ https://bit.ly/2kMsHVC
Komise doporučila MESOH.

10. Pro zájemce o čísla přikládám údaje o dobříšském odpadu.

11. Má alternativní návrh p. Helebranta nějaký ekonomický model? A mohl bych ho vidět?

12. Pokud k MESOH budete mít jakékoli dotazy, přečtěte si prosím informace na webu města. Nenašli jste odpověď? Ptejte se dál. 📩 Pište na dotazy@mestodobris.cz. Budeme se snažit Vám spolu s kolegy poctivě odpovědět.

Také Vás zvu na Večer otázek a odpovědí k MESOH v pondělí 23.9. od 18:00 v Kulturní dům Dobříš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *